Sidonie Česká- Dar milovat a odpouštět

49764849_1978835322412524_2462712849999331328_nNázev- Sidonie Česká- Dar milovat a odpouštět

Autor- Hana Whitton

Nakladatelství- Alpress

Sidonie byla vždy ctnostná dívka, přesto se svou sestrou dvojčetem často kryla věčné úprky jejího nevlastního bratra Hynka. Když se Sidonie s Kateřinou narodily, jejich matka zemřela. Jejich otec Jiří z Poděbrad si našel novou manželku, protože holčičky musel někdo vychovat. Johana je měla ráda jako vlastní, přesto stále doufala, že její syn Hynek bude ten, co nahradí jednou Jiřího ve vládnutí. Hynek ji však dělal stále ostudu tím, že utíkal do hospod a celé noci propil, což Jiří nesnášel.

Jiří z Poděbrad byl král české země. A jako král si musel zajistit své postavení. Proto se rozhodl najít svým dcerám manžely a synovi nevěstu. Na tu dobu nic zvláštního, protože kupčení s vlastními dětmi bylo běžné. Jenže Sidonie s Hynkem se na to dívali jinak. Jediná Kateřina byla šťastná, protože se zamilovala do muže, kterého ji otec vyvolil. Hynkovi se zase nelíbila myšlenka na manželství jako takové. Byl to nestálý člověk, jenže otci se těžko odporuje. Přesto udělá něco, o čem se bude mluvit ještě hodně dlouho.

Sidonie byly přislíbena saskému vévodovi. Jenže už se zakoukala jinde. Jen si nebyla jistá svými city, protože byla ještě mladá a nezkušená. Sidonie by otci však nikdy neodporovala a proto ho uposlechla. To ještě nevěděla, co všechno si pro ni osud přichystal.

49790977_403350333770227_2826809253589680128_nSidonie česká je další vynikající historický román z pera autorky Hany Whitton. Tento román mi přijde obsáhlejší, než ty, které jsem zatím přečetla od autorky. Nejen že se tu seznamujeme s osudem Sidonie, ale také s osudem jejich sourozenců a jejího otce. Takže se máte na co těšit.

Dost mě překvapilo, že Hynek žil životem, který v těch dobách bych nemyslitelný. A to nemyslím jeho noční toulky, ale na tu dobu to bylo natolik skandální, že se to zapsalo do historie a já přesto o tom do teď nikdy neslyšela. Neprozradím o co se jedná, abych nekazila zážitek ze čtení, ale za zmínku to stojí.

Zato Sidonie byla jeho pravý opak. Byla ctnost sama, spravedlivá, rozumná a nic neudělala bez dlouhého uvážení. Ale byla to dívka, která celý život trpěla díky činům ostatních. Se sestrou Kateřinou si celý život vyčítaly, že jejich matka kvůli nim zemřela. Pak tu byl otec, který nedbal ani trošku na rozhodnutí svých dětí a dělal dynastické svazky i když věděl, že jeho děti nemají nástupnické právo na trůn. Poté tam byla nejedna tragédie, která změnila uvažování nejednoho člověka a situace se otočila o sto osmdesát stupňů. Život s manželem taky nebyl jednoduchý. A jelikož je Sidonie naše hlavní hrdinka, budete ji moct sledovat opravdu zblízka.

Samozřejmě na tu dobu čekejte i plno intrik. Jedna se dokonce hodně dotýká samotné Sidonie a pokud to viníkovi projde, mohlo by to skončit tragicky. Proto se nemusíte bát, že by jste se při čtení nudily. V naší historii se toho stalo tolik a autorka to dokáže podat tak, že i když to píše podle skutečnosti, tak je to opravdu napínavé. Kdo autorku ještě nezná, tak její knihy jsou neskutečně čtivé. Čtou se lehce, aniž by jste se ztráceli v ději či v postavách. Při čtení proplouváte naší historií tak lehce, že knihu kolikrát nejde vůbec odložit a za noc mate hotovo.

Styl Hany Whitton je neměnný a to se mi na tom líbí. Pro mě je autorka záruka kvalitního a skvělého čtení. A vím, že se opakuji a budu to psát stále dokola, ale pokud vás česká historie moc nebere, doporučuji se podívat po autorčiných knihách, protože potom zjistíte, že i u nás se dělo hodně zajímavých věcí. A historie je prostě nejlepší v románové formě. Já taky dříve byla zaujatá jen na Tudorovce a když jsem si přečetla první knihu Hanny Whitton, rozpoutalo to ve mě nutkání, že potřebuji vědět víc. Díky tomu si nenechám ujít její jedinou knihu.

Takže za sebe rozhodně knihu doporučuji, protože to je další dokonalá kniha Hanny Whitton, která vás tentokrát vtáhne do doby Jiřího z Poděbrad.

49385924_1345135638959776_7630093260580454400_nAnotace-

Sidonii, dceru Jiřího z Poděbrad, proti její vůli provdali za saského vévodu, ve kterém později nalezne velkou oporu. To by mezi ně ovšem nesměly vstoupit boje o další území, které se Sidonii, na rozdíl od manžela, velmi příčí. Vzepřít se manželovi je ovšem v období středověku pro ženu téměř nemyslitelné.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Alpress. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.


1 komentář: „Sidonie Česká- Dar milovat a odpouštět

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s