Ochutnávačka

img_20190105_184610Název- Ochutnávačka

Autor- V. S. Alexander

Počet stran- 335

Nakladatelství- Alpress

Magda žila s rodiči v Berlíně. Bylo jaro roku 1943, když jí rodiče oznámily, že by měla z města odjet, protože nálety byly čím dál častější. Byl to strach, který donutil rodiče poslat svoji jedinou dceru k příbuzným na jihu Německa.

Strýček Willy Magdu přijal ve vřelém objetí. Zato teta Reina byla už chladnější. Přeci jen viděla v Magdě další krk, který bude muset živit, už v tak krušných časech. Bydlely v patrové chalupě v bavorském stylu a celý dům byl uhlazený a zařízený v nacistickém stylu. Plný svastik a to i na ubrusu.

Jednoho dne Reina oznámila Magdě, že si musí najít práci. Nemůže stále nečinně sedět doma. Jenže Magda nic moc neuměla, proto pro ni nebylo lehké něco najít. Nakonec to šla zkusit k Reichsbundu, Říšskému svazu. A první náraz přišel, protože Magda stále nebyla ve straně. Každý věrný Němec tam byl a Magdě nezbylo nic jiného, než že se bude muset také přihlásit, aby dostala práci.

Když Magda přišla do Reichsbundu podruhé, přijal ji důstojník SS, který patřil k vůdcově osobní ostraze na Berghofu a podrobil jí výslechu. Magda nechápala proč kvůli práci musí projít výslechem, ale jako správná Němka spolupracovala. Následující dva týdny se Magda celé dny připravovala na práci, o které stále neměla tušení. Až jednoho dne ji i její zavazadlo vyzvedl řidič s tím, že jí odveze do nové práce. Na Berghof, což bylo Hitlerovo sídlo.

Všichni Magdě přáli štěstí na novém místě, protože dělá službu Německu. Magda však měla strach. Stala se z ní ochutnávačka samotného Hitlera.

img_20190105_184951Ochutnávačka je kniha z pera autora, kterého můžeme znát díky knize Dívky od svaté Magdalény. Autor si vybírá silná témata zaměřená na ženy, což může u muže trošku překvapit. Ale už podruhé se utvrzuji v tom, že autor prostě umí.

O druhé světové válce bylo napsáno hodně příběhů. Tento je však inspirován skutečnou ochutnávačkou Hitlera a to Margot Woelkovou. Avšak jen inspirován, protože děj je smyšlený. Přesto opravdu silný.

V mnohých knihách se setkáváme s obětmi války. Tady však vše sledujeme z pohledu Němky, která pracuje ve službách vůdce. Ne však proto, že by chtěla, ale protože nemá na vybranou. Hlavně, práce ochutnávačky je hodně nebezpečná a Magda vůdce musí mnohdy následovat na cestách. Díky tomu se vyskytne i v nebezpečných situacích. Do některého nebezpečí se však uvrhne sama, z vlastního rozhodnutí. Proto se při čtení rozhodně nebudete nudit.

Děj je trošku náročnější na čtení, ale to díky té válce. A přesto, že je kniha z pohledu Němky, není to kniha, která by opěvovala Hitlera. Magda však má k vůdci opravdu blízko, takže bude v knize často a to až do samotného konce.

Já jsem se do knihy začetla okamžitě, protože to bylo zase něco jiného a byla jsem strašně zvědavá, co musela ochutnávačka všechno zažít. Kniha je rozdělena na části, které označují, kde se zrovna děj odehrává a také v jakém roce. Poté tam jsou kapitoly, které jsou trošku delší, ale jakmile se začtete, bude vám to jedno.

Autor se nezaobíral nějakými zbytečnostmi. Je to plnohodnotný příběh, u kterého se nudit nebudete. Zvědavost a časté napětí mě popohánělo dál a bylo těžké knihu odložit. Na to, že to byl smyšlený příběh s kousky pravdy, byla kniha opravdu silná na zážitek.

S hlavní hrdinkou jsem to vše prožívala, protože jako mnoho Němců, žila v nevědomosti. Nevěděla co Hitler opravdu dělá, ze začátku jako ostatní věřili, že jim Hitler pomůže. Ve službách vůdce však začne pomalu zjišťovat tu skutečnou pravdu, což ji uvede do ještě většího nebezpečí. Z malé nevinné holčičky se však stane silná žena, která se nenechá ničím zastrašit.

Za sebe tedy knihu rozhodně doporučuji. Je to skvělý a čtivý příběh. Jakmile se do děje ponoříte, ta počáteční náročnost vymizí a nebudete se moct odtrhnout. A jedna zajímavost. V originále brzo vyjde další autorova kniha s názvem Irská dcera, která se bude odehrávat v dobách hladomoru. Takže zase další silný příběh o ženě.

img_20190105_184813Anotace-

Rodiče pošlou Magdu k příbuzným do Bavorska, aby ji uchránili před bombardováním Berlína. Od dívek jejího věku se očekává poslušnost a loajalita vůči třetí říši, Magda se dokonce stane ochutnávačkou jídla určeného pro samotného vůdce. Ve víru nebezpečných událostí se snaží nalézt svobodu i důstojnost a v neposlední řadě naplnit svou touhu po lásce, bezpečí a pomstě.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Alpress. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.


2 komentáře: „Ochutnávačka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s