Gregor a město pod městem

49623516_836686933348360_7104519998059577344_nNázev- Gregor a město pod městem

Autor- Suzanne Collinsová

Počet stran- 247

Je to už dva roky co zmizel beze stopy Gregorův otec. Od té doby se hodně změnilo. Gregor žil s mámou, sestrami a babičkou, které se horšilo zdravý. Proto se stalo, že když všichni jeli na tábor, on nemohl, aby se staral o svoji malou sestřičku Botku, když je máma v práci. Babička by to nezvládla. Čím dál hůře rozeznávala svět a podle Gregora se vracela do svých mladých let na farmě. Kolikrát nepoznala ani jeho.

Jednoho dne, když hlídal Botku, s ní šel do prádelny, aby vypral. Normální den jako vždy, až na jednu věc. Když se ohlédl po Botce, uviděl ji u staré ventilační mřížky, která byla otevřená. Botka se do ní začala natahovat a když se jí Gregor snažil chytit, něco je vtáhlo dovnitř. Mřížka zaklapla a přišel nekonečný pád. A to doslova. Stále padaly, jako by se měli propadnout do středu země.

Po dlouhé době, co padali, se pomalu začala rozestupovat mlha a najednou, ačkoliv je to divné, pomalu dopadli na zem. Jenže byla tma a Gregor nevěděl kde je. Během chvilky se však objevilo něco, co udělalo Botce velkou radost. Gregorovi však už ne. Objevil se šváb, jenže obrovský. Tak velký, že by se v klidu na něm mohl projet. Ještě divnější bylo, když šváb promluvil.

Nebýt Botky, kdo ví co by jim šváby provedli, protože si je naprosto získala a oni ji prohlašovali za princeznu. A tak se stalo, že Gregor s Botkou následovali švába do neznáma, aniž by věděli, co je čeká.

48430035_1967872233326552_7679298162565054464_nGregor a město pod městem je první díl z připravované série s názvem Letopisy Podzemě. Jedná se o dobrodružnou pohádku s lehkými fantasy prvky. Autorku můžete znát díky světoznámé sérii Hunger games. Ale tentokrát se rozhodla pro pohádku, proto nedoporučuji srovnávat s Hunger games. Tahle kniha je totiž naprosto něco jiného a je to spíše pro děti i když já si čtení knihy užila.

Možná jste to poznali, že se autorka inspirovala Alenkou v říši divů, jenže se to rozhodla pojmout trošku jinak. Retellingů na klasické pohádky máme hodně, ale poprvé jsem se setkala s tím, že ho někdo napsal na Alenku. A musím uznat, že autorce se to povedlo. Hlavně to ozvláštnila tím, že Gregor se v podzemí neobjevil sám, ale se svojí malinkou sestřičkou, která to svojí roztomilostí okořenila.

Hlavním hrdinou je Gregor, jedenáctiletý chlapec, který je nejstarší z dětí a díky tomu se musí starat o svou dvouletou sestřičku. Trápí se díky zmizení svého otce, který zmizel z ničeho nic. Všechno doma zůstalo a nikdo nikdy nezjistil, kam se mohl vytratit. Jenže život šel dál a Gregorova máma musela uživit celou rodinu.

Podzemě je ukrytá pod New Yorkem. Vede k ní pět bran a jedna se ukrývá v Gregorově prádelně. Podzemě je obrovský jeskynní komplex, ve kterém žije několik druhů ve svých královstvích a dokonce i lidé. Ti se tam dostali v sedmnáctém století a poté byly brány uzavřeny. Spojili se s obrovskými netopýry a vybudovali Regalii. Jakž takž drželi příměří s ostatními druhy, ale mír byl vrtkavý.

V Podzemí naleznete i obrovské krysy a pavouky. Je to tajuplný svět, který si vás získá. Hodně se mi líbila postava Rudrápa, což byla dosti sympatická krysa. Rozhodně se máte na co těšit.

Kniha je hodně čtivá, protože se jedná o nenáročné čtení. Autorka se při psaní nezdržovala žádnými zbytečnostmi, kterými by byl příběh nudný. Rovnou vás vtáhne do děje, ve velké krátkosti vás seznámí s Gregorem a rychle uvrhne do světa Podzemě. Takže pro dospělého čtení na jeden večer a pro děti kniha, která si je získá bez sebemenších problémů.

Takže za sebe knihu rozhodně doporučuji. Jen opravdu nesrovnávejte s Hunger games. Také jsem fanda, ale autorka zamířila do pohádkových vod a pokud by jste čekali něco podobného, mohla by vás kniha zklamat.

48963802_271332930208489_6098875610682097664_nAnotace-

Když se Gregor spolu se svojí sestrou zřítí do temné Podzemě, netuší, že jeho pád není obyčejná náhoda. Podle proroctví má sehrát velkou roli v událostech, ke kterým se v Podzemi schyluje. Gregor se střetu mezi podzemními tvory nechce účastnit. Pak mu ale dojde, že je to možná jediný způsob, jak vyřešit největší záhadu svého života – zmizení otce. Proto se nakonec pustí do nebezpečného dobrodružství, které změní život jemu, i celé Podzemi.


1 komentář: „Gregor a město pod městem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s