Spočítej hvězdy

Název: Spočítej hvězdy
Autor: Lois Lowryová
Počet stran: 125
Nakladatelství: Argo

Můj názor:

Příběh se odehrává v Dánsku roku 1943, které je okupované Němci. Pojednává o dvou mladých kamarádkách Annemarie a Ellen. Jelikož jsou to ještě děti, tak si válku moc neuvědomují, až na to, že na každém rohu stojí německý voják a jídlo není to co bývalo.
Annemarie sem tam doma zahlédne zakázané noviny, které nosí Peter. Byl to snoubenec její sestry, která zemřela, jenže rodiče jí nikdy nic o tom pořádně neřekli více. Celkově se o tom moc nebaví, protože to pro ně byla obrovská ztráta, proto v Peterovi vidí syna, kterého nikdy neměli.
V zemi začne přituhovat a válka se začne pomalu dotýkat života její nejlepší kamarádky, jelikož je židovka.
Jednoho dne Annemariina máma oznámí, že u nich Ellen na pár dní přespí. Její rodiče musí odcestovat za příbuznými a Ellen nemohou vzít s sebou. Annemariinu radost brzo zničí noční bouchání na dveře. Nebyl to nikdo jiný než němečtí vojáci, kteří hledají Elleninu rodinu. Panu Johansenovi se je podaří přesvědčit, že jsou dívky sestry a neví, kde se Rosenovi nachází. Po této návštěvě je všem jasno, že musí jednat. Proto se dívky s matkou vydávají za strýcem, který je rybář a bydlí u moře. Aniž by to Annemarie tušila, chystá se něco nebezpečného, co může všechny stát život. Ale jak jí táta učil, Dánové se ničeho nebojí a svým lidem pomůžou za jakoukoliv cenu.

Lois Lowryová je světoznámá autorka, která se proslavila knihou Dárce, jež byla dokonce zfilmována. Knihu Spočítej hvězdy napsala na počest hrdinných Dánů, kteří zachránili téměř celou populaci židů v zemi.
Ačkoliv jsou mnozí hrdinové vymyšlení, kniha je vsazena do skutečných událostí a autorka vychází z mnoha vyprávění, které si vyslechla o dané situaci.
Kniha je psaná z pohledu Annemarie, která je na začátku nevinné dítě, jež zatím netuší, co se chystá. Postupně však se začíná dovídat čím dál víc, až je nakonec do toho sama namočená.
Hned na začátku vás kniha vtáhne. protože autorka nezačíná dlouhým co a jak, ale rovnou vás hodí do světa Annemarie, kterou i s její kamarádkou zastaví němečtí vojáci přímo na ulici. Poté během krátké chvíle se z nevinného dítěte, začne stávat rozumná osoba, která bude muset brzo předvést, jestli je opravdová Dánka. Byla to těžká doba, takže děti museli brzo vyspět.
Autorka je spisovatelka s velkým „S“, to se jí musí uznat. Do hubené knížečky dala napínavý, srdcervoucí příběh, který dokazuje, že hrdina může být opravdu každý. Stačí jen chtít.
Sice je kniha jednohubka a čte se tak lehce, že se divíte, že už je konec. Ale je v ní toho tolik a přitom to není nahuštěný, nudný a prostě nijaký. Je to příběh o odvaze a přátelství, které vás vezme za srdce.
Rozhodně je to kniha, kterou bych mohla číst stále dokola a nikdy nebudu mít dost. Nejenže tím autorka dává čest Dánům, ale dává lidem ponaučení. a už je na každém čtenáři, co si z toho vezme.
Já nevím co více ke knize dodat. Určitě doporučuji ji přečíst, protože je to nenáročné, ale přesto silné čtení. Sice je to moje první kniha, co jsem od autorky četla, ale doma mám připraven zbytek. A jelikož jsem viděla Dárce ve filmové verzi, tak můžu říct, že autorčiny knihy v sobě skrývají poselství. Rozhodně doufám, že u nás vyjde více autorčiných knih. A hlavně doufám v to, že se vydání zhostí zase nakladatelství Argo, protože je vidět, že si s každou knihou vyhrají. To zpracování je opravdu dokonalé.

Anotace:

Kniha světoznámé americké autorky, jejíž mnohonásobně vyznamenaný román Dárce se dočkal také filmové podoby, zavede čtenáře do Dánska v době druhé světové války. Dvě kamarádky Annemarie a Ellen si zatím válku nijak neuvědomují, pociťují ji snad jen v tom, že už se v obchodech nedá koupit tolik věcí, zvláště jejich oblíbených sladkostí. Válečné hrůzy však náhle a brutálně vtrhnou do jejich života, když Němci začnou v okupovaném Dánsku pronásledovat Židy. Ellen je totiž Židovka a ocitá se v ohrožení života. Annemariini rodiče se rozhodnou malou kamarádku své dcery zachránit…

Advertisement

2 komentáře: „Spočítej hvězdy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s