Nebezpečné známosti

53357816_819242511746061_3560540803350659072_nNázev- Nebezpečné známosti

Autor- Choderlos de Laclos

Počet stran- 456

Nakladatelství- Leda

Markýza de Morteuil měla s Vikomtem de Valmontem zvláštní vztah. Dříve je spojovalo něco víc, ale jejich cesty se rozešly. Přátelské pouto však přetrvává.

Jednoho dne se Markýza de Morteuil rozhodne zahrát nebezpečnou hru, do které chce vtáhnout Vikomta de Valmonte, který neváhá, protože je pro každou špatnost. Obzvlášť, když je v tom zapletená jeho oblíbenkyně Markýza.

Markýza navrhne Valmontovi svést mladičkou Cecilii Volanges, která je zasnoubena. Avšak pro Valmonta to není výzva, protože na mladé dívky stačí být milý a už se muži stočí k nohám. Valmont si už našel oběť svých hrátek.

Paní prezidentová de Tourvel je velmi zbožná žena lpící na zásadách. Do života ji vstoupí Valmont, jenže se o něm povídají zvěsti, kterým se jí moc nechce věřit, protože Valmont se jeví jako velmi slušný muž. Dokonce její důvěrnice jí ho vymlouvá. Proto se paní de Tourvel rozhodne, že zjistí pravdu o jeho povaze. To však netuší, že Valmont je silný hráč.

Cecilie Volanges ze hry nevypadává, protože Markýza de Morteuil si rozhodne zahrát s její nevinnou duší. Jak tahle hra s láskou dopadne?

01Kniha Nebezpečné známosti je klasika. Napsal jí autor Choderlos de Laclos v roce 1782. Mezi zajímavosti určitě patří, že autor byl důstojník francouzské armády. Jenže po tom co mu vyšla další kniha, kde bylo hodně kritiky na maršála Vaubana, klesl v očích ministerstva války a byl odvelen. Je zajímavé, že obyčejný voják dokázal napsat tak obsáhlé dílo, které se i po tolika letech drží mezi oblíbenými klasiky.

Příběh se odehrává v 18.století a je psán formou dopisů. A jelikož byla kniha napsána v té době, tak podle toho také vypadá text, takže nečekejte čtení na jeden dva večery. Je to náročnější čtení, ale vtáhne vás to díky tomu, kolik se tam odehrává intrik.

Děj je napsán z několika pohledů, protože se jedná o korespondenci nejméně pěti lidí. Hlavní postavou je bohatá vdova Markýza de Morteuil, které se v hlavě zrodil ďábelský plán pohrát si s mladou dívkou. Je to krutá hra, přesto na tu dobu evidentně dost výstižná, protože autor se musel někde inspirovat. Do své hry Markýza zaplete svého bývalého milence Valmonta, který je znám tím, že dobývá ženská srdce. Jakmile však Valmont dostane co chce, hra pro něj skončí. Jednou se však seznámí s Paní de Tourvel, která není jako ostatní ženy, díky své pobožnosti a zdrženlivosti. A to je teprv pro Valmonta pořádná výzva.

Rozhodně se máte na co těšit, protože kniha je samá intrika a to od začátku do konce. A čím dále se budete při čtení dostávat, tím více se bude přiostřovat, protože takovéto hry nikdy nekončí bez trestu. Mě se celkově kniha líbila i když jsem zprvu měla problém se orientovat v postavách a začíst se kvůli jazyku. Je to propracované dílo a autor si to ještě ztížil tím, že to napsal formou dopisů, kterých bylo požehnaně. To však zase činí knihu originální.

Kniha je rozdělená na čtyři části, nikoliv kapitoly. Každý dopis začíná tím, kdo ho komu píše, kde je psán, např. Paříž a je tam také datum. I když tam nenajdete celý rok, jen že se jedná o osmnácté století, což autor sám na začátku knihy vysvětluje. Co určitě musím pochválit, je obálka. Ta je prostě dokonalá a naprosto vystihuje knihu.

Za sebe tedy knihu doporučuji, hlavně těm, kterým nevadí náročnější čtení. Kniha vás zavede do osmnáctého století tak dokonale, že ten děj budete prožívat s postavami. Hlavně díky tomu, že je příběh psán v té době, je autentický. Co ještě můžu doporučit, je stejnojmenný film z roku 1988, ale to až po přečtení knihy.

52778930_791447524536799_3117518392806866944_oAnotace-

Slavný román Nebezpečné známosti francouzského spisovatele Choderlose de Laclose (1741–1803) už víc než dvě století strhuje čtenáře příběhem rafinovaně předstírané lásky, jež je pouze vypočítavou a krutou hrou. Dva hlavní aktéři, markýza de Merteuil a vikomt de Valmont rozdmýchávají milostné city svých obětí, které ze msty nebo pro zábavu vtahují do svých nemilosrdných hrátek. Kořením příběhu jsou jejich neuvěřitelně vykalkulované spletité strategie, aristokratický cynismus, ale i velmi trefná analýza matoucích citů, které nakonec zničí i oba konspirátory lásky.
Jeden z nejčtenějších světových románů stále láká k filmovému zpracování. Po Vadimově adaptaci s Jeanne Moreau a Gérardem Philipem natočil Miloš Forman film Valmont, mírně komediální interpretaci s Annette Bening a Colinem Firthem v hlavních rolích. Snad netřeba dodávat, že se film setkal s obrovským úspěchem.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Leda. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s