Tři královny

IMG_20190408_152435Název: Tři královny

Autor: Philippa Gregory

Počet stran: 446

Nakladatelství: Alpress

Markéta byla na roli tudorovské princezny připravována od narození. Byla nejstarší dcerou Jindřicha VII., anglického krále, který se zmocnil trůnu a stal se prvním Tudorovcem, který nosil anglickou korunu.

Markéta byla pyšná na svou roli a na to, že něco znamená. Avšak chtěla víc. Chtěla být mocnější, než její sestra Marie a švagrová Kateřina. Všechny tři se braly jako sestry, jenže mnohdy byl boj o moc silnější než pouto, které je pojilo.

Kateřina Aragonská přijela do Anglie kvůli sňatku s Arturem, budoucím králem Anglie. Musela opustit svoji rodinu a rodnou zemi, ale jako princezna neměla na vybranou. Na Markétu moc velký dojem neudělala, proto jí také začala přezdívat Kateřina Arogantská. Markéta se ke Kateřině chovala chladně, i když byly chvilky, kdy to nešlo. A brzo se mělo vše změnit.

Markétu čekal sňatek se skotským králem Jakubem IV.. Díky událostem, které nastaly v tudorovské rodině, Markétu zaplavil pocit výhry přes smutek, který ji stravoval. Stala se královnou a její sňatek měl zajistit mír mezi Skotskem a Anglií. Jenže nic netrvá věčně a štěstí je pomíjivé, což Markéta zjistí okamžitě při příjezdu na její budoucí sídlo ve Skotsku.

800px-Margaret_Tudor_-_Daniel_Mytens_-_1620-38

Osud si se třemi princeznami krutě zahraje. Jak se říká, na rukou Tudorovců lpí nevinná krev a tak jsou postiženi kletbou. Avšak to, co přilévá olej do ohně je boj o moc. Jak skončí sesterské pouto a osud tří královen?

Kniha Tři královny je historický román z pera autorky Philippy Gregory, pro kterou je historie hlavní téma jejích knih. Tentokrát si vybrala Markétu Tudorovnu, královnu Skotskou. O samotné Markétě, se moc historických fakt nedochovalo, přesto však autorka neodolala jí vdechnout život skrz tuto knihu.

Autorka vykreslila Markétu jako dychtivou po moci, nepřející, namyšlenou a sobeckou osobu. Avšak byly chvilky, hodně chvilek, kdy mi jí bylo líto, kvůli tomu co se jí vše dělo a kdy ona sama ukázala, že má srdce. A přesto, že je kniha o třech princeznách, je kniha psána z jejího pohledu na věc. Ale díky jejímu vyprávění a časté korespondenci s Marií i Kateřinou, dost poznáte i tyto dvě princezny z blízka.

Markéta, ačkoliv se narodila jako princezna, neměla to v životě lehké. Činy jejího otce byly nepříliš vzdálenou minulostí a lidi si to ještě pamatovali. I když ona sama měla ten názor, že činy jejího otce nebyly špatné a svědomí měla čisté. Jenže do cesty ji přišly nelehké zkoušky a na některé události se pohlíželo jako na prokletí její rodiny. A tuto teorii měly potvrdit události, které se týkaly i Marie a Kateřiny.

V knize můžeme pozorovat růst, štěstí i neštěstí těchto tří princezen. Ani jedna to neměla lehké a všechny zažily v životě něco, co bylo neobvyklé na královské rodiny a to téměř ve stejnou dobu. Ať už to byly svatby z lásky či rozvody. Jedna přála štěstí druhé, avšak každá chtěla být mocnější než druhá. Takže se můžete těšit na intriky, kterými je kniha doslova prodchnutá.

IMG_20190408_152525Hned na začátku knihy, se můžete těšit na mapy Anglie a Skotska v roce 1501. To však není vše. Naleznete tam také rodokmeny rodu Stuartovců a rodu Tudorovců. Kapitoly v knize jsou krátké, proto i přes vyšší počet stran čtení rychleji ubíhá. A na začátku každé kapitoly naleznete místo a datum toho, kde se daná kapitola odehrává. Celá kniha se odehrává v letech 1501 až 1533, takže se máte opravdu na co těšit.

Kniha se drží historických faktů, který se dochovaly, i když je hodně doplněna autorčinou představivostí, protože jich bylo málo. Avšak děj je hodně obsáhlý, děje se tam toho mnoho, je napínavý a opravdu propracovaný. Příběh naštěstí není náročný na čtení, takže se čte hodně dobře. Rozhodně nebudete mít problém se začíst jako já. Já to s Markétou prožívala od začátku až do konce. Ať byla jakákoliv, neměla to lehké.

Mě osobně se vypravěčský styl autorky líbí. A všímám si toho, že si do svých knih vybírá méně známé osobnosti, což je na druhou stranu dobře, protože o těch nejznámějších bylo napsáno mnoho knih. Takže autorka nás zavádí do vod méně známých, aby jsme se dozvěděli něco nového. Já už od autorky jednu knihu četla a to Zkrocenou královnu. Díky Třem královnám mám jasno, že bych si jednou přečetla ráda všechny knihy, které od autorky u nás vyšly.

Za sebe tuto knihu tedy rozhodně doporučuji. Ačkoliv se může zdát, že Markéta Tudorovna nebyla tolik zajímavá, jako například Kateřina Aragonská, tak díky této knize zjistíte, že to není pravda. Protože Markétě se za život stalo mnoho věcí a když to řeknu po svém, byla vězněm moci. Jak to myslím, to pochopíte, až si přečtete tuto knihu.

IMG_20190328_091003Anotace:

Přestože Markétu Tudorovnu, její sestru Marii a Kateřinu Aragonskou pojí příbuzenské pouto, nepřestávají se celý život žárlivě poměřovat. Příběh tří královen rozplétá složité vztahy a úkladné zrady ve stínu vášně, závisti a nebezpečí. Osud je však nevyzpytatelný, a proto se žádná z královen nemůže radovat ze svého momentálního vítězství dlouho.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Alpress. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.


2 komentáře: „Tři královny

  1. Musím říct, že jsi mě opravdu nalákala. Historické knihy moc nečtu, ale doba Tudorovců je prostě natolik zajímavá, že po těchto příbězích občas sáhnu. Moc děkuji za doporučení. Píšu si do seznamu 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s