Sok

IMG_20190407_114851Název: Sok

Autor: Iain Reid

Počet stran: 224

Nakladatelství: Leda

Juniora něco probudí. Vidí dvě světla jak míří k jeho domu, což je neobvyklé. Junior žije od svatby na odlehlé farmě se svou ženou Hen. Nikdo je nenavštěvuje, žijí spolu samy a šťastní. Junior však netuší, že neobvyklá návštěva mu brzo změní život.

Neznámý muž z limuzíny se chová, jako kdyby to na jejich farmě už znal. Když mu otevírají dveře, představí se jako Terrance, posel firmy OuterMore. Junior byl na základě měření a slosování vybrán na cestu, která změní budoucnost. Přesto, že se Junior nikam nepřihlásil, tak byl vybrán díky jedné větě, kterou někde plácnul. Co víc Juniora udivuje, než že byl vybrán je to, že ho někdo potají celý život sledoval.

Terrance sděluje Juniorovy základní fakta. Nic není jisté, ještě je čas a budou probíhat další měření a je možné že neprojde do užšího výběru. Zprvu firma OuterMore chtěla kolonizovat nějakou blízkou planetu, ale zjistili, že bude snazší si vyrobit vlastní a potřebují schopné lidi, který budou první v tomto pokroku. Celou dobu to Terrance popisuje s úsměvem na tváři a že Junior by měl být šťastný, že mu byla prokázána čest být první. To si však Junior nemyslí, protože má manželku, která by tu zůstala samotná.

Podle Terrance i na to firma myslí. Hen by dostala náhradníka, který by ji na čas nahradil Juniora. To je pro oba jako facka. Jenže nemají na vybranou a musí se podřídit. Následující roky je čekají zkoušky a prověrky. Jenže nic není takové, jak se zdá.

IMG_20190407_114805Sok je hororový thriller, který vyšel u nakladatelství Leda. Jedná se o novinku a už zprvu můžu klidně říct, že to je kniha s šokujícím koncem.

Junior v mládí nebyl zrovna andílek, ale v moment kdy poprvé poznal Hen měl jasno, že takhle žít už nechce a ona je jeho láska na celý život. Proto netrvalo dlouho a vzali se. Města plný technologií a lidí je však nelákali, proto se rozhodly koupit starou farmu daleko od měst a vdechnout jí život. Žili si dlouho spokojeně, dokud jejich život a soukromý nenarušil Terrance.

Hned na začátku knihy se seznamujeme s Terrancem. Není k tomu žádný dlouhý popis jak žili atd. Autor čtenáře prostě okamžitě hodí do rozjetého vlaku. Potom následuje seznámení s projektem. Ani Juniorovi ani Hen se to nelíbí. Jenže Terrance jim dá jasně najevo, že nemají na vybranou. Mají však ještě pár let čas, jenže jakmile se Terrance vrátí podruhé, je oběma jasno, že je konec jejich společného života. Terrance silně naruší jejich soukromí a Juniorovi se na tom nezdá čím dál víc věcí.

Jako musím uznat, že je to napínavé. Pořád jsem četla, říkala si že vím co se stane a jak to skončí. Ale ne. Konec knihy vám vyrazí dech. Stalo se tam něco, co by mě v životě nenapadlo a pochybuji, že by tohle nějaký čtenář předvídal. Na to jde říct jen velké wooow.

Kniha je čtivá, čte se rychle a naprosto sama. Já hltala stránku za stránkou a byla jsem napnutá čím dál víc na to, jak se to vyvrbí. Jedno mě však v knize překvapilo a to bylo to, že přímá řeč Juniora nebyla označena. Ale to mi trvalo jen chviličku, než jsem si zvykla a je to tak uděláno schválně.

Celá kniha je rozdělena na tři dějství. Příjezd, zábor a odjezd. Nebojte, nepíšu špatně slovo. Zábor je slovo které opravdu existuje. Každé dějství je poté ještě rozděleno na kapitoly, které jsou krátké, takže čtení rychleji ubíhá. Nic vám tedy nebude bránit se naplno ponořit do příběhu.

Dokážu si dost dobře představit, že by z toho byl slušný hororový film. Tak snad se třeba jednou dočkám, protože tahle kniha stojí za zfilmování. Obálka knihy se mi líbí. Udělala na mě dojem. A pokud vás zajímá, proč je na ní ten brouk, tak to si budete muset knihu přečíst, protože ten brouk má v knize zvláštní význam.

Za sebe tedy knihu rozhodně doporučuji. Pokud máte rádi napětí až do samého konce a pak konec, který by jste opravdu nečekali, tak neváhejte. Kniha opravdu stojí za to.

IMG_20190407_115001Anotace:

ŽIJÍ TU VE DVOU UŽ SPOUSTU LET. Nikdo k nim NEJEZDÍ.
Junior a Hen by si na odlehlé kanadské farmě dál idylicky žili v dokonalém odloučení od hektické civilizace. Jednoho večera však manžele vyruší nezvaný host. Mladík z vlivné firmy jim přináší zprávu, že Junior vyhrál losování o účast na vesmírné misi – jenže on se do žádn
é loterie nepřihlásil! Nad dvojicí se tak začne vznášet atmosféra mučivé nejistoty a permanentního napětí.

Nekoupili si LOS, ale POSLALI JIM VÝHRU. Dokážou UNÉST SVŮJ OSUD?
Podezřelý posel se v domě usadí a eviduje vše, co Junior dělá, každou vteřinu jeho života – prý proto, že na dobu pobytu v kosmu agentura vytvoří jeho umělého dvojníka, který bude s Hen žít a starat se o farmu. Junior se postupně proměňuje v soubor elektronických dat a spolu se ženou cítí, že za událostmi se skrývá strašlivá hrozba, jejíž důvod a smysl nechápou…IMG_20190407_114711

Za knihu moc děkuji nakladatelství Leda. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.

 


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s