Učedník- Zjevení Démona

Název: Učedník- Zjevení démona
Autor: Taran Matharu
Počet stran: 328
Nakladatelství: Alpress

Můj názor:

Arktur byl sirotek. Vyrůstal v sirotčinci, ale koupil si ho hospodský u kterého musel pracovat. Dalo by se říct, že šel z bláta do louže. Deset let plánoval útěk a jednou v noci přišla jeho chvíle.
V hospodě to žilo a jeden urozený mladík přijel na koni. Jelikož to byl kůň urozeného člověka, byl jako dělaný na útěk. Ne žádná herka.
Arktur se proplížil do stáje. Využil chvilky, kdy hostinský nemá čas si všimnout, že je pryč. Když prohrabával sedlovou brašnu, narazil v ní na svitek. Arktur netušil co to je. Byly na něm divné nápisy, které se snažil přečíst. A pak se to stalo. Jako by se svět zastavil a naproti němu se objevil démon. Arktura zaplavily divné pocity a dal se na útěk. Démon ho však dostihl a Arktur si všiml, že neútočí. Spíš jako by ho poslouchal.
Arktur doufal, že si toho rozruchu nikdo nevšiml a rozhodl se dokončit svůj plán s novým kamarádem, kterého získal náhodou. To mu však překazila rána a svět potemněl.
Arktur se probudil na neznámém místě a brzo měl zjistit, že se mu život obrátí vzhůru nohama. Byl odveden za vládcem Homina Alfricem. V místnosti byly další dva lidé. Jeden z nich byl urozený mladík z hostince a ta druhý, jak brzo Arktur zjistil, mladíkův otec.
Všichni tři, hlavně král na něj doléhali, kdo vyvolal démona, protože krádež démona je těžký zločin. Arktur přemýšlel jak se z toho vyvléknout, ale nakonec si řekl, že když řekne pravdu, může z toho lehce vyváznout. V tom se však mýlil.
Když Arktur přiznal, že démona vyvolal sám, vyšlo tím na světlo, že i neurozený má moc, kterou měli jen šlechtici a jejich prvorození. Tenhle fakt vyvolal plno otázek a nezmírnilo to rozčilení lorda Favershama, že neznámý sirotek ukradl démona jeho synovi.
Král se rozhodl, že není dobré, aby Arktur se svými schopnostmi pobíhal jen tak po světě, proto ho poslal do Vokanské akademie, aby se naučil ovládat své schopnosti a mezi tím budou pátrat, jestli nejsou další jako Arktur a hlavně na důvodu, proč tomu tak je.
Arkturovi se obrátil svět vzhůru nohama a netušil, jestli z toho má mít radost, nebo ne. Přeci jen byl chudý sirotek a poslali ho do školy plné urozených. Brzo měl zjistit, že to nebude procházka růžovým sadem. A už vůbec netušil, že na něj bude číhat nejedno nebezpečí.

Zjevení démona je čtvrtý díl z fantasy série Učedník a jedná se o prequel. Pokud jste měli nějaké nezodpovězené otázky, tak touhle knihou se vše dozvíte a krásně se tím celá série uzavírá.
Z předchozích dílů známe Arktura jako učitele. Ale tentokrát se dostáváme na samý začátek a přesto že jde o prequel, je tam toho hodně co se stalo, nebo spíš stane, takže se máte na co těšit.
Chvilku mi trvalo se začíst, protože jsem měla problém si rozpomenout, co se dělo v předchozích dílech. Poté mi došlo, kdo je kdo a že se jedná o prequel. A to jsem se začetla tak, že se nešlo odtrhnout. Pokud jste sérii ještě nečetli, není problém začít tímto dílem a pak pokračovat prvním, protože Zjevení démona je podle mého odhadu dvacet třicet let před událostmi v prvním díle.
Abych blíže přiblížila svět, ve kterém se příběh odehrává, napíšu pár slov.
Máme tu království Hominium, kterému vládne nerozvážný Alfric, jež vybírá čím dál víc daní, které utrácí a jeho lid je nespokojený. V tomto království máme urozené Lordy a jejich rodiny. Každý prvorozený šlechtické rodiny získá invokátorské schopnosti a musí chodit do Vokanské akademie, kde se vyučí a pak nastoupí do armády, která je stále nutná díky nepřátelským Orkům, jež ohrožují zemi. Proto když se objevili schopnosti u Arktura, bylo to tolik nepochopitelné. A samozřejmě pro krále hodně lákavé. Kdyby bylo víc neurozených se schopnostmi, mohl by mít silnější armádu.
Na to, že se jedná o čtvrtý díl, autor si udržuje svůj styl psaní. Kniha je nenáročná, napínavá a překvapivá. Čte se lehce jako předchozí díly, takže se do toho fantasy světa ponoříte opravdu rychle. Napínavá je proto, že se tam děje hodně nebezpečných věcí a nejedna se týká Arktura. Překvapení a zvraty tam také nechybí. Hlavně jedno velké překvapení, které má spojení s předchozími díly. To co se tam stane bych fakt nečekala. A i když některé série jsou s každým dílem slabší, tady to tak není, za což jsem ráda. Jen po přečtení mi došlo, že víc knih z tohoto světa nebude, protože už je to pěkně uzavřené. I když, kdo ví s čím nás autor příště překvapí.
Na začátku knihy nechybí mapa, která by měla být v každé fantasy knize. Já mám mapy ráda, ale pokud je kniha tak dobře napsaná, děj přehledný jako tady, tak ji kolikrát ani nepoužiju při čtení. Ale je to taková nutnost. Vždy na začátku čtení si ji pořádně prohlídnu. Autor však psal tak dobře, že mi nedělalo problém si to prostředí představit. U jeho knih mám vždy pocit, jako bych v té knize byla a prožívala to s hlavními hrdiny.
Celý příběh je psán z pohledu Arktura, takže s ním budete na plno prožívat každý problém, který ho postihne. A že jich není málo, protože se Arktur o sobě dozví jedno tajemství, které by mohlo být nebezpečné pro někoho jiného.
Na konci knihy naleznete jako vždy kapitolu Démonologie, ve které se dozvíte, co je který tvor zač a jakou má úroveň.
Na závěr můžu říct, že mě autor nezklamal, ba naopak překvapil. Proč? To se budete muset dozvědět samy. Rozhodně je to další skvělá a čtivá kniha z pera Tarana Matharu. A zajímalo by mě, jestli ještě dokáže vytěžit další úžasný příběh z tohoto světa, nebo nás překvapí něčím novým. Takže tuto knihu a vlastně celou fantasy sérii Učedník za sebe rozhodně doporučuji.

Anotace:

Jen pár vyvolených má moc vzývat démony.

Život sirotka Arktura se změní v okamžiku, kdy najde prapodivný svitek, po jehož přečtení zjistí, že má schopnost vyvolávat démony, která přísluší pouze šlechticům. Se svým démonem Sacharisou je poslán do Vokanské akademie, aby se své umění naučil ovládat. Ale než se stihne s někým 
spřátelit, musí se vydat na nebezpečnou misi na území Orků… nebo se stát svědkem zničení Hominia.


Za knihu moc děkuji nakladatelství Alpress. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.


3 komentáře: „Učedník- Zjevení Démona

  1. Mam doma celou trilogii, ale jeste jsem se nedostala k poslednimu dilu. Nemuzu si pomoct, ale tak nejak na me cela serie pusobi prumerne, stejne jako treba Labyrint… Zatim nevim, zda si tento doplnujici dil budu porizovat :-/

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s