Vzdálená řeka

Název: Vzdálená řeka
Autor: Barbara Wood
Počet stran: 448
Nakladatelství: Alpress

Můj názor:

Současnost.
Nicole po smrti otce jako jediný dědic zdědila vinařství, které před mnoha lety založila její rodina, když se přistěhovali z Německa. Značka Schaller patří mezi velmi známá vína, jenže její otec se hodně zadlužil, takže by bylo velmi těžké postavit vinařství zase na nohy.
V rodině se od začátku předpokládalo, že aspoň jeden z potomků bude pokračovat v tradici, ale Nicole byla jedináček, proto její otec jí k tomu učil od malička. Nicole by chtěla ale víc. Sama neví co, ale nechce pokračovat v něčem, co je zaběhnuté. Chce vybudovat něco vlastní, na co by mohla být hrdá. Proto se rozhodla vinařství prodat.
K celému prodeji má podmínky, protože zase nechce zničit něco, co bylo tolika generacemi budované. Její svědomí jí to nedovoluje. Už si našla dokonce novou práci, ve které by to mohla někam dotáhnout, jen to musí stihnout prodat.
Vše se komplikuje nálezem staré kostry zazděné ve vinném sklípku. A ještě více to komplikuje fakt, že před lety zmizel jeden rodinný příslušník vedlejšího vinařství Newmanových. Obě rodiny se nesnášejí od samého začátku, co se předkové přestěhovali z Německa. Dokonce mají mezi sebou rodinné vazby, ale za ty roky se zapomnělo, co způsobilo rozkol mezi oběma rodinami.
Kdo je ten mrtvý? Způsobí to ještě větší nesvár mezi Schallerovými a Newmanovými?
Rok 1912.
Clara pracovala u svého otce v lékárně. Jednoho dne se  objevil ve dveřích pohledný mladík. Wilhelm byl ostýchavý, ale přesto se od něj Clara dozvěděla, že je ve městě nový, přebývá u příbuzných a s bratrem se bude stěhovat do Ameriky, kde otec zakoupil staré vinice. Clara se do něj ihned zamilovala, ale ještě víc do samotné představy, že by se dostala do cizí země, ve které by mohla něco vybudovat.
Clara byla v rodině nejmladší a jediná, která ještě nebyla vdaná. Což se mělo brzo změnit. Rodiče nebyli nadšení, že by jejich dcera bydlela tak daleko, přesto nechtěli Claře bránit ve štěstí. Tak se jednoho dne stalo, že z Clary se stala Schallerová a se svou novou rodinou odcestovala do Ameriky, kde měli vybudovat vinařství.
Po příjezdu Clara zjistila, že její představy byly dost přemrštěné, ale nehodlala se vzdát, protože chtěla vybudovat pořádnou rodinu a místo pro ni. Jenže netušila, že její tchán má kostlivce ve skříni a to tajemství jednou všechno změní.

Barbara Wood patří mezi mé velmi oblíbené autorky, protože u ní mám vždy jistotu, že narazím na skvělé a kvalitní čtení.
Vzdálená řeka je na téma víno, vinice, rodinné tajemství a ne jen jedno. Příběh je rozdělený na dva časové úseky, ve kterých se odehrává. První je v přítomnosti, kdy Nicole řeší svou budoucnost a problém se zazděnou mrtvolou. Ale nejen, to. Díky vyšetřování vychází na světlo, že její praprababička sepsala dopisy ve kterých vypráví, co způsobilo rozkol v rodinně a jaká tajemství jsou skrytá a zapomenutá. Samozřejmě aby příběh neskončil rychle, tak dopisy nachází pomalu a postupně.
Druhý časový úsek začíná roku 1912 kdy se Clara seznámila s Wilhemem a odcestovala s ním do Ameriky. Jenže od jejich příjezdu je to samé trápení a problémy, které se Clara snaží ustát a vyřešit. A tento časový úsek pomalu vypráví, co se dělo v rodině až do času, kdy se narodila Nicole.
Pro mě osobně mělo větší kouzlo ta část z minulosti, ale na to, že příběhy o vinicích, či vinařství nevyhledávám, se mi líbila i přítomnost. Obě části jsou dokonale propojené a vy můžete sledovat několik generací jedné rodiny sužované tajemstvím, problémy, hádkami, neštěstím a mnohým dalším.
Celé se to střídá po kapitolách, které jsou dlouhé, ale ještě rozdělené, protože děj je z pohledů více postav, takže do děje se ponoříte až po uši. Jako každá autorčina kniha, je příběh napsán lehce a neskutečně čtivě. Celé je to natolik napínavé, že se nebudete chtít odtrhnout od knihy.
Na to, že je kniha celkem bichle, tak se čte hodně rychle. Aspoň já jsem to tak měla, protože jsem se ihned začetla a nutně jsem prostě potřebovala vědět, jak to dopadne.
Nejvíce se mi líbila Clara, protože si toho nejvíc vytrpěla a byla svědkem až moc událostí, které zasáhly její rodinu. K tomu všemu sama měla jedno velké tajemství, které ji trápilo až do smrti. Ale na to kolik špatného se událo, to byla stále silnější žena, která si vybudovala svoje místo v životě i ve městě.
Pokud tedy vás zajímá život německých přistěhovalců, budování jejích života, mnohá rodinná tajemství, příběh několika generací sužovaných nekonečnou smůlou, tak knihu rozhodně doporučuji. Pro autorčiny fanoušky si myslím je další příběh samozřejmost, ale pokud její knihy neznáte, tak doporučuji klidně začít Vzdálenou řekou a zamilujete se.
Je to prostě příběh, který se vám zakousne do srdce. Tohle autorka prostě umí.

Anotace:

Schallerovi a Newmanovi jsou odvěkými nepřáteli. Když se na pozemku Schallerových najde lidská kostra, je zřejmé, že se jedná o oběť odporného zločinu. Nenávist mezi rodinami vzplane mohutným plamenem a na denní světlo se vynoří děsivá tajemství, kterým by bylo lépe ve věčné tmě.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Alpress. Pokud vás kniha zaujala, naleznete zde.


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s