Síť snů

Název: Síť snů
Autor: Petra Kubašková
Počet stran: 320
Nakladatelství: Fantom print

Můj názor:

Minulost.
Nahu je mladá a krásná žena Náčelníka. Zrovna čeká další jeho dítě, když se to stane.
Vari po ní vždy pokukoval. Mohl mít kteroukoliv ženu, ale Nahu byla pro něj vždy ta nejlepší. Proto se nesrovnal s tím, že ji získal Náčelník. Variho to přesto nenechalo chladným.
Rozbroje v kmeni nikdy nedělají dobrotu a prolitá krev znamená špatné znamení pro celý rod. Jenže Vari byl mladý bouřlivák a Nahu chtěl za každou cenu.
Jednoho dne se strhne boj a i když je prolitá jen kapka krve, Nahu v tom vidí velké neštěstí. I po tom všem Náčelník Varimu odpouští. Vše jde dál, jenže nikdo netuší, že Vari má svůj plán.
Jednoho dne Vari odchytne Nahu a vyhrožuje jí prokletým náhrdelníkem a Nahu už neví jak dál.
Nahu má všeho dost a chce klid pro svoji rodinu i celý kmen. Nemůže si pomoct a přeje si smrt Variho, která by vše vyřešila. Od té chvíle sužuje celý kmen jedno velké neštěstí za druhým.
Splní se přání Nahu? Je nějaká šance zbavit se neštěstí, které sužuje její kmen?

Současnost.
Monika je pětadvacetiletá svobodná ilustrátorka, krátce po rozchodu. Se svým bratrancem Danem mají v plánu nový komiks o pravěku. On udělá příběh, ona obrázky. Je to skvělý nápad, jak dostat historii mezi děti.
Díky tomu se Monika s Danem a jeho dcerami vydávají do muzea načerpat inspiraci. Tam také Monika potkává ji.
Ve vitríně je vystavená kostra mladé dívky z doby bronzové. Monika z ní nemůže spustit oči. Jako by ji znala a věděla jak vypadala. Z myšlenek jí vytrhl Dan a nebyl by to on, kdyby si z ní utahoval. Monika netušila, že setkání s kostrou dívky, je jen začátek.
Jakmile večer Monika usne, zdá se jí podivný sen. Objeví se v něm dívka, která po ní chce, ať někoho zastaví a hlavně, ať zachrání Ethel. Celý sen skončí křikem, se kterým se Monika probudí.
Monika věděla kdo je ta dívka, jen nechápala, jak je to možné. Hlavně, koho má zastavit? A kdo je vůbec Ethel?

Síť snů je prvotina české autorky Petry Kubaškové. V knize se setkáváme se dvěma příběhy a každý se odehrává v jiné době. První je příběh Nahu, náčelníkovy ženy a druhý Moniky, ilustrátorky, která se zabývá výkladem karet. Tyto příběhy se střídají po kapitolách a postupně propojují. Což mi tímto připomíná autorku Barbaru Erskinovou. Tímto však podobnost končí.
Musím uznat, že nejvíce se mi v knize líbil děj s Nahu. Mnohé historické knihy se málokdy dostávají tak daleko, jako je pravěk. Knize to přidává na rozmanitosti a zajímavosti.
Celkově mě postava Nahu zaujala tím, jak byla statečná, nebojácná a divoká. Vykreslení její osoby a i té doby celkově bylo dokonalé a poutavé.
Zato Monika byla obyčejná žena z naší doby, které měla osobní i rodinné problémy. Líbilo se mi, že autorka z ní neudělala nějakou nereálnou či přemrštěnou postavu, ale obyčejnou ženu.
Moniku v životě nenapadlo, že by se mohla napojit na někoho z minulosti, přesto se to stalo a bylo jen na ní, jestli Nahu vyslechne, nebo se jí zbaví. Naštěstí má kamarádku Julii, která jí ve všem podrží i pomůže.
Nejednou jsem se při čtení usmívala, ba i dokonce smála nad situacemi, které byly prostě vtipné. Takže nečekejte nějakou vážnou knihu, ale fakt odlehčené čtení, při kterém prožijete plno pocitů.
Samozřejmě byla kniha hodně napínavá. Bylo tam plno důvodů k tomu, být napnutá od začátku do konce.
Nejdřív jsem měla možnost si přečíst ukázku knihy a byla jsem nadšená. A to pokračovalo i když se mi dostala do ruky kniha.
Kniha začíná prologem, který zřejmě jako já nepochopíte. Jenže čím dál se budete dostávat, tím víc vám bude dávat smysl. A hned první kapitolu prožijete s Nahu, čímž si mě autorka získala a nemohla jsem se od knihy odtrhnout.
Kniha se čte lehounce, neměla jsem žádný problém s pochopením nějakých věcí, či nudnými místy na které jsem tam nenarazila. Opravdu se to četlo samo a já jsem se nemohla odtrhnout. Celkové nadšení mi vydrželo i do toho konce, protože se tam střídá v ději minulost s přítomností, které se pak propojí skrz sny a nadpřirozeno. Takže se máte opravdu na co těšit.
Já nemám ze svého pohledu knize co vytknout. Získala si mě, bavila mě, upoutala mě, napínala mě. Možná trošičku rychlejší konec, ale to se dá přehlédnout, po tom všem co Nahu a Monika zažijí.
Takže pokud máte rádi knihy, kde se minulost snoubí s přítomností, nadpřirozeno a hlavně to napětí, tak rozhodně doporučuji. Hlavně už ta krásná a jednoduchá obálka upoutá. Aspoň u mě to tak bylo.

Anotace:

Monika, pětadvacetiletá ilustrátorka na volné noze a také tak trochu kartářka, si od návštěvy muzea slibovala víceméně rutinu. S čím určitě nepočítala, byla tajemná žena, která se ji snaží varovat před smrtícím zlem, avšak volí k tomu způsob, který Moniku doslova připraví o spánek. Navíc má zachránit někoho, jehož jméno do té doby ani neslyšela. Po nitkách se začíná rozplétat prastarý příběh o lásce a nenávisti, oddanosti a marné oběti. Nyní má zemřít někdo další – nebo už se tak stalo? Moničin život se začíná pomalu a nebezpečně zapřádat do klubka tajemných událostí a osud jí navíc postaví do cesty muže, který jí může ze všeho pomoci ven, nebo ji stáhnout mnohem hlouběji. Příběh dvou žen, které uměly mluvit se zemí, uvízne v zákeřné síti snů a pradávné zlo mezitím sílí a vyčkává; stačí jediná nesprávná myšlenka v tu nejméně vhodnou chvíli a celý svět je najednou proti vám.

Za knihu moc děkuji samotné autorce Petře Kubaškové. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.


3 komentáře: „Síť snů

  1. Wow, tak tohle mě vážně zaujalo. Námět je parádní a podle toho co píšeš tak je příběh čtivě napsaný. Myslím, že knížku zařadím na svůj wish list 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s