Zkrocená královna

Název: Zkrocená královna
Autor: Philippa Gregory
Počet stran: 424
Nakladatelství: Alpress

Můj názor:

Kateřina Parrová se stala zase vdovou, jenže žádného muže nemilovala jako Thomase Seymoura. Bylo to vzájemné a zatím tajné. Měli spolu plány, které jim ale překazil někdo tak mocný, že nešlo odmítnout.
Kateřinu požádal o ruku sám král Jindřich VIII. a i když nechtěla, musela přijmout. Bylo to rozhodnutí, které nemělo jinou odpověď než ano. A to i přes to, že věděla, jak dopadli všechny jeho předchozí manželky. Musela se všeho vzdát a stát se tou nejctnostnější a nejvěrnější manželkou, aby ji nestihla jistá smrt. Jenže to ještě netušila, že pokud se Jindřichovi znelíbí, on si důvod najde.
Pro Kateřinu to bylo těžké vídat svého milovaného, nemoct se ho dotknout, promluvit si s ním a pro jistotu se na něj ani podívat.
Jindřich byl z Kateřiny nadšený. Stále ji říkal, že žádnou ze svých žen tak nemiloval a že žádná se nevzdělávala jako ona. Když se spolu bavili o víře, tak na ní Jindřich dal a začali psát bibli, kterou by mohl číst každý v zemi.
Jindřich si rád hrál s lidmi. Když byly dva ve sporu kvůli víře, potají každého podpořil a pak se díval, jak spolu válčí. Říkával, že když jeho poddaní bojují proti sobě, nemají čas intrikovat proti němu. Jenže netušil, že intriky jsou mocná zbraň a už vůbec to netušila Kateřina, proti které se to pomalu začalo obracet.
Sice byla Kateřina králem milována, přesto kolem sebe viděla přízraky jeho bývalých manželek. Nosila jejich šperky, šaty a dokonce spala v posteli, ve které jedna z nich umřela. Nejmocnější přízrak byl ale Jana Seymourová, která dala Jindřichovi syna.
Jindřich o ní často mluvil, stále ji oplakával a udělal z ní takovou modlu. I přesto se Kateřina držela a dala dohromady otce, se všemi jeho dětmi. Jak ale dvořané vědí, žádná Jindřichova manželka se vedle něho neudrží věčně.
Kateřině se začala ztrácet půda pod nohama. Bude Kateřina silná a přežije to? Proč si říkala Zkrocená královna?

Tudorovská doba je pro mě ta nejzajímavější z historie Anglie. Dokonce jí mám radši i než tu naší. O Kateřině Parrové jsem toho moc nevěděla. Jen to, že byla poslední manželkou Jindřicha VIII. . Proto jsem neváhala a skočila po knize všemi deseti.
Kateřina mi vždy přišla přehlížená v historii. O ostatních manželkách je knih mnoho, ale toto je pro mě druhá kniha na kterou jsem narazila a první, kterou jsem četla. Přitom také měla smutný osud.
Vdaná byla dvakrát a to díky rodině, která chtěla výhodný sňatek a dvakrát se stala vdovou. Když se konečně mohla vdát z lásky, znemožnil jí to Jindřich. Díky tomu žila potom v neustálém strachu ze smrti a pořád bojovala, aby neskončila stejně jako ostatní jeho manželky. Byla to chytrá žena, ale v té době jen žena, co musela poslouchat.
Ze začátku jsem měla problém se začíst, ale jakmile se mi to podařilo, chtěla jsem vědět víc o této málo zmiňované královně.
Autorka se nezabývala předchozím životem královny, ale šla na začátku knihy hned na věc. Proto hned na první straně budete číst jak ji Jindřich žádá o ruku. O tom jak Kateřina žila dřív se něco dozvíte, ale během průběhu čtení. Celý život Kateřiny a Jindřicha je dobře a podrobně popsán na 420 stránkách. Autorka si s knihou opravdu vyhrála, držela se fakt a tím si mě získala.
Celá kniha je napsána jen z pohledu Kateřiny, takže nahlédnete do jejího života opravdu dokonale.
Kapitoly jsou krátké a ještě rozdělené, proto čtení ubíhá rychle. Prostředí, lidé i doba jsou krásně vykreslené a díky tomu se do té doby krásně vžijete.
Obálka je hodně povedená. Bylo to první čeho jsem si na knize všimla. Pro mě červená znamená to co pro býka. A když je to ještě tak jednoduché a přesto majestátní, hned mě to zaujme. Až poté jsem zjistila podle anotace o čem kniha je.
Rozhodně doporučuji knihu čtenářům, který mají rádi Tudorovskou dobu ale taky ostatním, které mají rádi historické romány, protože tato kniha má vše co by takový román měl mít. Intriky, nešťastnou lásku, silnou ženu, kterou ničí osud, ale ona s ním bojuje. A nejlepší na tom všem je, že se to opravdu stalo.
Philippa Gregory mě svým psaním zaujala natolik, že se porozhlédnu i po ostatních jejích knihách. Takže za sebe můžu říct, že mě nezklamala, právě naopak a jsem ráda, že zase vím o něco víc, hlavně o této pro mě málo známé královně.

Anotace:

Když Kateřinu Parrovou požádal Jindřich VIII. o ruku, zhrozila se. Z kdysi pohledného mladíka je nevypočitatelný stařec s páchnoucím dechem. Role šesté manželky krutého krále se jí hnusí stejně jako oblečení a šperky pěti předchůdkyň, které musí nosit. Na každém kroku naráží na jejich nešťastný osud a děsí se, jakému nebezpečí bude muset sama čelit.


Za knihu moc děkuji nakladatelství Alpress a pod vás kniha zaujala, naleznete ji zde.


3 komentáře: „Zkrocená královna

  1. Moc pěkná recenze, dobu Tudorovců miluju a tahle kniha vypadá vážně skvěle. Je to jedna z mála knih o poslední manželce, což je škoda, protože její příběh je také velmi zajímavý. :))

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s